Reactive UX/UI Design Studio in Tallinn

Reactive lugu

Agentuurist vabakutseliseks

20+ aastat tagasi asutasin Eesti ühe esimese digiagentuuri OKIA. Mul oli seal põnev, tore, vahest ka raske, aga alati huvitav ning väga kogemusterohke. Maailm on vahepeal muutunud, ise olen muutunud ja teen nüüd asja uuesti, veidi teistmoodi, kaasaja võtmes.


Reactive on proffide sündikaat


Reactive on tipptasemel UX/UI disainistuudio ja lähtub kaasaja vajaduspõhisest majandusmudelist. Ühise katuse alla on koondunud sündikaadina grupp organiseeritud ja maailmaklassi freelancereid. Seltskond, kellest igaühte otsitakse näiteks startup-maailmas tikutulega taga. Me jagame omavahel töid, tööruumi, oskuseid ja seltskonda.


Tiimi jaoks tähendab see piisavat hingamisruumi ning varieeruvust – töötad ja teenid vastavalt valitud koormusele ega põle läbi, aga ka võimalust leida uusi põnevaid kliente. Neid, kes tõesti hindavad talente ning tahavad supertulemust.  


Klientide jaoks aga hästimotiveeritud professionaalset tiimi, mis tõenäoliselt on üks unikaalsemaid ja tugevamaid kooslusi Eestis. Kui mõtled headele kasutajaliidestele – Reactive on minu tiim. ;)


Meie teenused on väga kvaliteetne UX, disain ja kuni frontend arenduseni (pixel perfect html, React, Vue…), teemaks valdavalt digitaalsed tooted – äpid, infosüsteemid ja killer-veebid. Justnimelt frontend ka, sest disain ei lõppe Sketchis vaid tuleb ka vingelt realiseerida. Raskema backend töö jaoks soovitame häid tegijaid. Loe lähemalt teenustest.


Kuidas disainerid täna tegutsevad


Disaineritega on lood laias laastus sedasi:


* suur osa töötab mõnes digiagentuuris püsipalgal


* mõned töötavad in house ehk tooteomanike juures püsipalgal


* mõned töötavad tarkvaramajades püsipalgal


* mõned töötavad freelanceritena kodus ja reguleerivad kõike ise


* ja siis on meie Reactive versioon


Digiagentuuri puhul on projekte tavaliselt palju, need on valdavalt ühekordsed projektid, neid ei saa reeglina ise valida ning tulu on fikseeritud, vahet pole palju rabad. See on korraga hea – igakuine kindlus, tööde suur varieeruvus – ja halb, sest suure koormuse puhul tõuseb sinust sõltumatult stressitase.


Teisel puhul – in house – on väga häid erandeid, aga tihti ei kipu inimesed seal kaua kestma – teha päevast päeva tööd sama tootega. Jah, saad süveneda, aga mitmed loovinimesed tahavad vaheldust. Mõnedele see siiski sobib ja see on tore. Seetõttu on in house tõeliselt häid disainereid väga raske saada ja neid seal pikemalt hoida. 


Kolmas variant – töötamine tarkvaramajas – võib tähendada seda, et on palju riiklikke projekte, mis on nö “kuivem töö” ja rohkem bürokraatiat, samuti on disainitiimid pigem väikesed ja/või “kesktasemel”. Disainer tahab rohkem vaheldust ning enda ümber “omasuguseid” tippdisainereid.


Need esimesed 3 on ka pigem sellised E-R 9-17 kontoris istumist vajavad klassikalisemad versioonid.


Neljandana on populaarne freelance’mine. See meeldib paljudele, sest koormus ja kliendid on heal tegijal ise valitavad, sellest sõltub ka teenistus. Üldiselt teenib tasemel freelancer eelmistest paremini per panustatud tund. Miinuseks on aga see, et sa pigem elad ja töötad kassiga kodus üksi ning sotsiaalsusest jääb puudu. Parem silm hakkab õhtuks veits tõmblema. Samuti ei juleta vahest neid üksikindiviididena kasutada (kuuldud küll – “ah ma neid freelancereid ei usalda enam, tüüp lihtsalt kadus ära ühel hetkel”) või reguleerib seda firma corporate policy. Ka töökoormus võib tugevalt varieeruda või sõltuda liialt 1-2 kliendist. Plussiks on maksimaalne vabadus, miinusteks vähene sotsiaalsus, vajadus kliente otsida jms “mittedisainimine”.


Jõuamegi Reactive versioonini – disainer on küll freelancer, aga kuulub samas ka tiimi ja ühise brändi alla, mis jälgib protsesse ning leiab ka uusi huvitavaid kliente. Töötatakse coworking kontoris koos, ümberringi sama kõvad tegelased nagu ise, käib üksteiselt õppimine ja inspireerimine. See tähendab, et oskuste tase siseringis tõuseb iga päev. Arveldamine käib vastavalt billitud tundide mahule: klient > reactive > freelancer oü. 


Samal ajal on organisatsiooni enda püsikulubaas õhuke, käive ja kulud korrelatsioonis – tunnipõhine arvestus – ning kliendid valitud, pigem pikaajalised ja valdkonnateadlikud partnerid. Protsessid töötavad agiilselt, töömahud planeeritakse võimalusel pikalt ette. Vaja, saab mõnele mahukamale kiiremale projektile kaasata mitu disainerit paralleelselt. Reactive tegeleb müügi/turundusega, kuhu kõik osalised saavad ka panustada ja hoiab kogu asja koos. Lisaks võimaldab skaleeritavuse mitmele tegijale, kui vähegi ressurssi on.


Igal freelanceril on valitud ja hoitud püsikunded, sekka vahelduseks ka muud + mõistlik kogus omaenda freelance kliente väljaspool Reactive’t. See pole üldse kuidagipidi keelatud vaid ongi osa asja kontseptist.


Meid ei ole üleliia palju (loo kirjutamise ajal 5) ja tõenäoliselt eriti suureks ei kasva ka, jääme pigem hubaseks kvaliteetseks põhjamaiseks disainistuudioks, hea kasutusekogemuse ja disaini sünonüümiks.


On väga ägedaid tech majasid, kus tehakse maailmatasemel arendust, aga üldiselt ei saa sealt maailmatasemel kasutuskogemust. Võetagu meid juurde seda rolli täitma – kasutajaliides, selle lihtsus ka esteetika on laias laastus ainus asi, mida kasutaja tajub.


Kliendid ja tööd


Töötame agiilselt, mahupõhiselt ning sprint’idena ja otsime partneriteks pikaajalisi tooteomanikest, startup’idest ja arendustiimidest püsikundesid, kellele UX/UI disainiosakonnaks olla.


Kogemust on meil kogunenud tohutult, telkodest riigisektori ja tarkvaramajade ning startup’ideni.


Anna märku, saame kokku.


Kaupo Kalda

kaupo@reactive.ee