UX/UI Design Studio
Tänane seis

Valimisäpi disainikontseptsioon

Täna algavad Riigikogu e-valimised. Mäletan eelmisi valimisi, need olid KOV 2017 ja e-hääletas ligi 186 000 kodanikku. Mul oli tookord meeles, et saan Eestis mobiiliga valida, aga olin samas unustanud, et tegelikult sain mobiiliga vaid PIN'i sisse lüüa ning vanaldase ilmega rakenduse pidin ikkagi arvutisse laadima. See kõik oli lihtne, aga tahaks veel mõnusamat kõik-ühes kaasaegset lahendust. On vast nutitelefone täna rohkemgi kasutusel kui arvuteid.

#uxdesign #uidesign Vaata prototüüpi

Tänane seis

Tänane seis

Seda rakendust paraku pole veel. Tänane arvutiversioon on paraku vägagi vanaldane ja mu nõelteraval läpakaekraanil isegi udune:

Kiirvisioon

Kiirvisioon

Istusime Reactive disainibüroos disainer Toomas Tartesega maha, et teha visuaalne nägemus. Visioon, mis võiks olla esimeseks teeviidaks järgmise sammu astumisel, et saaksime päris valimisäpi. Üleliia palju aega ei kulutanud praegu, mõned tunnid, aga ikka ja jälle oleme disaineritena proaktiivsed, kuna tahame ägedamat e-riiki, kuhu kaasataks rohkem ka heal tasemel disainereid (ilma neid bürokraatiaga hulluks ajamata).

Siin näha pilt, allpool ka video.

 Nagu ka meie  eesti.ee visiooni  puhul kasutasime eeskujuks estonia.ee brändi stilistikat, hoides joont natuke pidulikuna. On seda ju valimisedki.   Geenius kirjutas sügisel , et Eestis oli 2018 septembris 193 000 Mobiil-ID kasutajat, Smart-ID kasutajaid oli aga lausa 318 000 ning see number kasvab võimsas tempos, mis on suurusjärk kolmandik kõigist valimisõiguslikest. Loodetavasti saame tulevikus valida ka Smart-ID abil, mis kindlasti võiks tõsta ka valimisaktiivsust, nii et arvestasime selle kohe sisse. Ideaalis võiksid valimised olla natukene ilmekamad, seetõttu panime juurde kandidaatide portreed ja kompaktsed valimislubadused.  Ehk saaks valimisäpp aidata ka valiku tegemisel, sest nii palju kui sõpradelt küsisime, siis ega väga ei osata valida ja valitakse pigem ikka "see kes alati". Selleks võiks seal olla ka lihtsamapoolne riiklik valimiskompass, mis aitab selektsiooni õgvendamisel juhul, kui sul tegelikult pole eriti teadmist, keda valida. Valimiskompassid on ka täna olemas, aga eraldiseisvad ning enamus valijaid neid reaalsuses ei kasutagi. Kuidas neutraalne valimiskompass välja töötada, võiks olla näiteks ülikoolide ja teiste teadusasutuste koostöökoht.

Nagu ka meie eesti.ee visiooni puhul kasutasime eeskujuks estonia.ee brändi stilistikat, hoides joont natuke pidulikuna. On seda ju valimisedki.

Geenius kirjutas sügisel, et Eestis oli 2018 septembris 193 000 Mobiil-ID kasutajat, Smart-ID kasutajaid oli aga lausa 318 000 ning see number kasvab võimsas tempos, mis on suurusjärk kolmandik kõigist valimisõiguslikest. Loodetavasti saame tulevikus valida ka Smart-ID abil, mis kindlasti võiks tõsta ka valimisaktiivsust, nii et arvestasime selle kohe sisse. Ideaalis võiksid valimised olla natukene ilmekamad, seetõttu panime juurde kandidaatide portreed ja kompaktsed valimislubadused.

Ehk saaks valimisäpp aidata ka valiku tegemisel, sest nii palju kui sõpradelt küsisime, siis ega väga ei osata valida ja valitakse pigem ikka "see kes alati". Selleks võiks seal olla ka lihtsamapoolne riiklik valimiskompass, mis aitab selektsiooni õgvendamisel juhul, kui sul tegelikult pole eriti teadmist, keda valida. Valimiskompassid on ka täna olemas, aga eraldiseisvad ning enamus valijaid neid reaalsuses ei kasutagi. Kuidas neutraalne valimiskompass välja töötada, võiks olla näiteks ülikoolide ja teiste teadusasutuste koostöökoht.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks

Me ei teinud seda rakendust praegu otsast lõpuni valmis, aga suunaks on piisav. Järgmiseks korraks oleks kena, kui saaksime juba midagi sellist praktikas kasutada. Sarnase näo võiks ka arvutiversioonile luua.

Võtaks selle jutu kokku aga peamise sõnumiga - minge kindlasti valima, kand ja varvas või digitaalselt, aga valigem kui vähegi hoolime, kuhu suunda me riigina tüürime. Kes ei vali, loobub vähimastki õigusest hiljem millegi üle viriseda. Mobiiliäppi küll veel pole, aga arvutisse saad valimsirakenduse laadida www.valimised.ee lehelt.

Video äpist: https://www.youtube.com/watch?v=O4k_sS7JKvw

Link klikitavale prototüübile: https://xd.adobe.com/view/d6aee17e-939b-45ec-7e84-e60c568d5dec-a09f/